Komentář: Fízl na indexu

17. září 2014 Události Autor: Filip Breindl

Naše politická scéna nepřestává udivovat tím, z jakých nicotností povstávají některé z dlouho řešených afér. Potvrzuje to i poslední z nich, rozhodnutí mandátového a imunitního výboru poslanecké sněmovny, že se má Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvit Zdeňku Ondráčkovi (KSČM) za to, že ho nazval "komunistickým fízlem."

Podle výboru byl zmíněný výrok "nevhodný a urážlivý", jak alespoň cituje Kalousek, protože sami členové výboru usoudili, že přílišná informovanost veřejnosti škodí a není se tak možné dozvědět, jak konkrétní poslanci hlasovali. Přitom právě taková fakta by posloužila jako cenný pohled do mysli našich zákonodárců.

Ale od začátku - výrok je prý nevhodný. Asi ano, házet silnými slovy a mluvit v emocích není to, za co si daňoví poplatníci platí své zákonodárce, spíše by od nich chtěli odpovědné rozhodování o zákonech, které tato země potřebuje, nominování kvalifikovaných lidí do funkcí zastupujících stát v různých institucích a podobně. Ale nezdá se, že by takovou nevhodnost měl mandátový a imunitní výbor na mysli, oč nevhodnější by pak bylo celé tzv. disciplinární řízení v kauze Kalousek-Ondráček, toto plýtvání prostředky daňových poplatníků v drahocenném čase 16 poslanců?

Dále - výrok je prý urážlivý. A teď pozor - je urážlivý proto, že je nepravdivý? Nebo dokonce proto, že je pravdivý? O pravdivosti se podle zveřejněných informací nehovoří. Sám Ondráček svou uraženost staví na tom, že byl příslušníkem uniformované složky policie, nikoli tajných, pro něž prý termín fízl vznikl. Vypadá to, že velká část mandátového a imunitního výboru sněmovny má podobný názor, ačkoli například pisatel těchto řádků dobře pamatuje, jak ho někdy kolem roku 1988 starší kamarádi poučili o tom, proč se domu označenému písmeny VB říká fízlárna. Také lidový remake hitu Pink Floydů s ústředním zvoláním "hej fízle" namísto originálního "hey, teacher" předtím hovoří o posádce žluté volhy s modrým majákem, tedy nikoli o tajné policii.

I tak může být pro mnoho příslušníků předlistopadové VB výrok fízl urážlivý, zejména pro lidi, kteří dělali svou práci při odhalování pachatelů zcela apolitické kriminality. Ondráček jako příslušník pendrekových pohotovostních pluků do toho příliš nezapadá, zvláště když reflexi svého esenbáckého mládí provést zřejmě neplánuje a asi si stále myslí, že se svými spolubojovníky tenkrát pomáhal ochránit Prahu před bandou všeho schopných, řetězy ozbrojených pankáčů, a zpochybňování zákroku je dílem propagandy. Když už se Ondráček vyjádřil, pak takto (dle idnes.cz): "To, že jsem sloužil před rokem 1989 ve Sboru národní bezpečnosti, u Veřejné bezpečnosti, nelze paušalizovat na to, aby mě takto (Kalousek) urážel, protože nás poslanců, kteří sloužili v podobném pracovním postavení před rokem 89, je tady několik a dalších několik desítek lidí pracují pro poslaneckou sněmovnu, v senátu či na ministerstvech."

No právě. Už jen proto by se termín "fízl" neměl dostat na index, tím spíše ne, že mandátový a imunitní výbor nevydal žádné doporučení, jak tyto veterány komunistických represivních složek nazývat. Když už tu aféru máme a připravuje o čas námi placené zákonodárce, je dobře, že se po Kalouskově odvolání případ posouvá k plénu sněmovny a především pod nos veřejnosti. To, že Ondráček od její části získal v demokratických volbách poslanecký mandát, neznamená, že by měla ustat konfrontace jeho osobně a lidí jeho typu na politické scéně s minulostí, kdy bývalo zvykem veškeré debaty ukončit obuškem a bitím na policejních - ne, na fízlárnách.

Filip Breindl

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony