Jičín: výstava Bitva u Jičína 1866 a její dopady na město

Jičín: výstava Bitva u Jičína 1866 a její dopady na město
6. května 2016 Archiv článků public Autor: Pavel Chaloupka

Regionální muzeum a galerie v Jičíně dnes (6.5.) v 17 hodin v rámci připomínky 150. výročí prusko-rakouské války zahajuje výstavu „Bitva u Jičína 1866 a její dopady na město“. Expozice bude otevřená do 12. června. Události prusko-rakouské války si mohou připomenout také návštěvníci muzea v Trutnově, kde je do 22. května přístupná výstavu předmětů vztahujících se k celé válce a také k bitvě u Trutnova. Kromě výstroje a výzbroje jednotlivých armád jsou k vidění například archeologické nálezy z míst bojů. Od 1. června do 13. listopadu královéhradecké muzeum nabídne výstavu nazvanou „Ve stínu války 1866“, v kraji se uskuteční také různé pietní akce či bitevní ukázky.

„Na pozadí válečných událostí bude vykreslena situace města před bitvou, během ní a především po jejím skončení“ říká na úvod kurátorka výstavy Mgr. Hana Fajstauerová. Atmosféra města bude přiblížena na základě písemných pramenů, a to úředního i osobního charakteru, z pohledu obyvatel Jičína. Výstava tedy nabízí unikátní pohled na život města zasaženého jednou z bitev

prusko-rakouské války, která je převážně líčena skrze jednotlivá střetnutí a počet obětí.

„Spory mezi Rakouskem a Pruskem přerostly roku 1866 ve válečný konflikt s celoevropskými důsledky. Rakouská strana předpokládala útok Pruska ze Slezska. Ve válce měl zaujímat významné místo i Jičín. Podle záměru velitele pruských vojsk, generála Helmutha von Moltkeho, zde měla být svedena rozhodující bitva s rakouskou Severní armádou“ informuje H. Fajstauerová.

V polovině června se však ukázalo, že Prusové ze Slezska útočit nebudou. Narychlo dochází k přesunu do severovýchodních Čech, do oblasti mezi Josefovem a Miletínem. Než však vůbec rakouské sbory stačily dorazit na vybrané území, překročili Prusové 22. 6. 1866 u Rumburku a Liberce hranici a postupovali k Jizeře. Střetnutí u Jičína se pak stává významným bodem celé války odehrávající se na severním bojišti. „Tato bitva byla ukázkou neschopnosti rakouské armády předat si včas a přesně nové znění strategického plánu a vůbec podává obraz o velení a vyzbrojení rakouské armády“ doplňuje

historička Hana Fajstauerová. Existují pouze dohady, jak velký měl vliv debakl v bitvě u Jičína 29. června 1866 na další průběh války. Jistě však byl velkým zásahem do rakouských řad. „Válečné události se dotkly všech lidí na Jičínsku. Řada z nich ztratila celou úrodu, řemeslníkům byly vyrabovány dílny, obchodníkům rozkradeno zboží, hostinským vybrány sklepy, zásoby a poničeny celé hospody. Všech obcí se týkaly rekvizice a ne všechny je byly schopné zaplatit. Lidé tehdy přišli téměř o vše a po skončení války nebyli schopni plnit své povinnosti vůči státu i městu.

Právě tuto nastalou situaci v Jičíně ukazuje nová výstava jičínského muzea vycházející z písemných pramenů a doplněná o fotografie i perokresby z dané doby“ ukončuje H. Fajstauerová. Písemnosti budou zapůjčeny ze Státního okresního archivu Jičín, a tak bude možnost si prohlédnout řadu dokumentů v originále. Výstava také vznikla ve spolupráci s Městským úřadem v Jičíně.

Výstava „Hospodářské a sociální důsledky bitvy u Jičína v roce 1866“ bude otevřena od 7. května do 12. června 2016 ve výstavní chodbě, a to denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony