Historik u příležitosti papežské návštěvy v Osvětimi: Nesmíme se schovávat za kolektivní vinu

29. července 2016 Události Autor: Petr Pospíšil

Papež František dnes dopoledne navštívil koncentrační tábor v Osvětimi. V areálu bývalého vyhlazovacího tábora strávil o samotě několik desítek minut v tiché modlitbě. Historik z FF UK Michal Stehlík při této příležitosti v TV Noe hovořil o analogiích s dnešní dobou.

Svatý otec František se na nádvoří vyhlazovacího tábora v Osvětimi setkal s několika lidmi, kteří hrůzy holocaustu přežili. U Černé zdi, kde byly tisíce zajatců stříleni jednotkami SS, zapálil svíci. Svatý otec na místě nevystoupil s žádným projevem, svůj vzkaz zapsal jen do pamětní knihy, kde vyjádřil přání, abychom nevyráběli hrůzy tohoto typu, ale abychom vytvářeli pokoj, v němž bude místo pro každého.

Historik Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík v televizi Noe poukázal na nebezpečí myšlenky kolektivní viny v době nacistického Německa, a v analogii k současné době poznamenal: „Když se zeptáte na konkrétní činy konkrétního člověka, tak váleční zločinci odpovídali: ´Já jsem byl jenom součástí systému. Já sám jsem nic neudělal, ono se to stalo v tom celku´. To je hrozně nebezpečné. Tam někde jsou ty kořeny (zla, jež vyústily v postavení vyhlazovacích táborů, pozn. red.). Ne, že by člověk upřednostnil sám sebe, ale on se svým způsobem popře. Já si myslím, že je to nebezpečné a v podstatě něco podobného v těch dekádách, které se mění, přijít může. Určitě nepůjde o stejný nacismus a stejný komunismus. To nebezpečí může být v nějaké jiné davové hysterii, kdy člověk popře sám sebe a bude slepě věřit něčemu, kdy popře základní hodnoty. Nacházíme se v době zmatení pojmů a hledání alternativ a může při nějaké krizi a opět frustraci (stejně jako tomu bylo v předválečné době v Německu, pozn. red.) dojít k nějaké krizi“, uvedl Stehlík v souvislosti s náladami v Evropě po četných teroristických útocích.

K údajnému přehlížení současného násilí a bagatelizaci nebezpečí terorismu církevními představiteli a politiky poznamenal: „Je to otázka radikálů a fanatiků. Měli bychom oddělovat náboženství a jeho zneužívání, byť to dnes zní jako naivita, když jsme konfrontováni s velmi nebezpečnou situací ve světě a nejsme bezpeční vyjít na ulici ani v evropských městech. Ale právě křesťané by měli vnímat, že tato zjednodušení nefungují. Tato zjednodušení nás jenom dovedou k tomu, že podobně paušalizačně označíme nějakou skupinu a budeme říkat, že se jí musíme zbavit, aby nám bylo lépe. Nebude to nikdy fungovat.“

(Zdroj: TV Noe)

NyníKomorní hudba
Skladba: Črty opus 5 - Scherzo- Polka; Autor: Smetana Bedřich; Sóla: Klánský Ivan - klavír
02:00Nejen chlebem (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Oktáva
04:00Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony