Egyptští křesťané: Nepřehledná současnost, nejistá budoucnost

11. října 2011 Archiv článků public Autor: Filip Breindl

O příčinách i důsledcích násilností, v něž v neděli přerostl protest koptských křesťanů v Egyptě proti postoji státu k náboženským menšinám, jsme hovořili s Mladou Mikulicovou z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která se na egyptské křesťanství zaměřuje a v zemi prožila i část zimních revolučních událostí.

Demonstrace podle Mlady Mikulicové souvisejí se snahou egyptských křesťanství nalézt místo ve společnosti, která se - prozatím pod vedením armády - v porevolučním Egyptě formuje. Oběti na životech i stovky zraněných zase ukazují na značný neklid v egyptské společnosti a omezené možnosti i vůli oficiálních míst zajistit bezpečnost náboženských menšin. Na potlačování násilností se podíleli i vojáci a dnes - údajně na protest proti neadekvátní vládní reakci - rezignoval na svůj post ministr financí Házim Bibláví.

"V současné době koptové vnímají, že jak si porevoluční společnost klade požadavky na uplatňování svých práv, tak oni jsou v tom také výraznější a požadují po společnosti ošetření svých práv," připomíná Mlada Mikulicová skutečnost, že demonstrace měla vyjádřit nesouhlas s problémy při výstavbě kostelů, na něž koptové podle svých vyjádření narážejí. Současná situace je podle Mikulicové natolik nepřehledná, že z ní lze těžko předvídat další vývoj křesťanské komunity v Egyptě, jejíž část (podle některých informací až 100 tisíc příslušníků v posledních několika měsících) ze země odešla do emigrace. Mikulicová připomíná nedávnou schůzku křesťanských a muslimských představitelů v Bejrůtu, která - ač hovořila převážně o Sýrii - formulovala přesvědčení o potřebě, aby křesťané neopouštěli svá tradiční území na Blízkém východě, kde se ocitli v menšině.

Od zítřka začíná v Egyptě registrace kandidátů pro první porevoluční volby. I jejich výsledek a průběh může podle Mlady Mikulicové napovědět o budoucnosti křesťanské menšiny. Blížící se hlasování také ovlivňuje současné aktivity egyptských koptů: "V poslední době vstupují do politických stran a zajímají se o vývoj tohoto předvolebního dění právě proto, že snad by ještě byla naděje na vytvoření té složky společnosti, která by zajistila civilní fungování státu, oproti tomu, co by se snažilo prosadit muslimské bratrstvo, tedy větší podíl islámského práva," uvedla Mlada Mikulicová. Jak má podle ní k situaci přistupovat mezinárodní křesťanské společenství? "Především se informovat, usilovat o dostatek zpráv, o kontakt, o vyjádření solidarity - to by měl být základ aktivit pro Egypt," uzavřela.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony