Domácího násilí v létě přibývá, konkuruje mu pouze prosinec

25. července 2014 Události

Případů domácího násilí v letních měsících přibývá zhruba o 20 %. Tvrdí to statistiky charitního Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím v Hradci Králové.

„Může za to konec školního roku a příprava či odjezd na společnou dovolenou. Tyto dvě situace přinášejí do rodin hodně stresu, který vyplavuje negativní emoce,“ uvedla vedoucí centra Lenka Hodková. „Lidé, kteří se celý rok hlídají, to už ke konci školního roku neudrží, agresivní impulsy mohou vyjet ven a vznikají incidenty,“ popsala Hodková důvody zvýšené četnosti případů v létě.
 
Podle vedoucí centra Lenky Hodkové má s omezováním svobody jedince v rodinném prostředí zkušenost až 16 % dospělých. „V roce 2013 policie z domácnosti vykázala 1367 násilných osob. V těchto situacích je ohrožená přinejmenším jedna další osoba, celkově se tedy domácí agrese v tomto roce dotkla asi 3400 lidí,“ vyčíslila Hodková.
 
Ohrožené jsou především ženy a děti, nevyhýbá se však ani mužům. Ti však kvůli studu situaci málokdy nahlásí, tvrdí vedoucí centra. Kromě partnerských vztahů se tento druh agrese objevuje i ve vztazích mezigeneračních. „Naši klienti jsou především ženy, dále velice málo mužů ze starší generace, kteří jsou ohrožováni někým z rodiny, často dospělými dětmi či vnoučaty,“ sdělila Proglasu Hodková. „V rámci partnerských vztahů se nám mužské oběti téměř neozývají. Není to tím, že by takové násilí neexistovalo, ale vysvětluje se to velkým pocitem studu přijít se svěřit s takto intimním a osobním problémem do odborné instituce, kde pracují hlavně ženy,“ dodala Hodková.
 
Hradecké centrum nabízí podporu především obětem útoků. „Potenciální klientky nám nejčastěji telefonují, osobně přijdou či napíšou e-mail. Dává nám vědět i policie v souvislosti s vykázáním násilníka z bydliště. My sami potom oběť kontaktujeme a nabízíme jí své služby,“ řekla jeho vedoucí. Existují ale i instituce zaměřující se na nápravu viníků. „V České republice existují asi čtyři psychoterapeutické programy pomáhající násilným osobám zvládat svou agresi. Základní předpoklad úspěchu léčby je, aby si svůj problém uvědomovali a měli chuť a motivaci s ním něco dělat,“ zakončila Lenka Hodková.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony