Brno: prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka

Brno: prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka
20. listopadu 2014 Archiv článků public Autor: Pavel Chaloupka

Od zítřka (21.11.) do 29. listopadu se v Brně uskuteční hudební Festival Janáček Brno 2014. Město si také v letošním roce připomíná 160. výročí narození tohoto hudebního skladatele. Turistické informační centrum města Brna k těmto příležitostem pro návštěvníky jihomoravské metropole připravilo prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka. Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla.

Prvním zastavením na trase okruhu Po stopách Leoše Janáčka je Augustiánské opatství sv. Tomáše na Starém Brně. Tam bylo Leoši Janáčkovi umožněno hudební vzdělání. Se Starým Brnem je jeho život úzce spjat - navštěvoval tam obecnou školu i reálku, působil jako pedagog, vedl kůr v bazilice, oženil se, narodily se a zemřely mu tam obě děti.

Dalším bodem na trase je budova Fakulty architektury VUT. Původně ústav pro vzdělávání učitelů Janáček vystudoval, následně tam vyučoval a také poznal svoji budoucí manželku Zdenku, dceru ředitele ústavu.

Na trase okruhu je i Besední dům, kde sídlily české spolky a v Besedě brněnské vystupoval Leoš Janáček jako sbormistr. Na spolkových koncertech pak vystupoval jako klavírista a především i jako dirigent. Dále pak prohlídka zahrnuje Bílý dům, kde sídlila první stálá profesionální divadelní scéna ve městě, a kde poprvé v roce 1904 zazněla Janáčkova opera Její pastorkyňa, a Mahenovo divadlo, které bylo svědkem světových premiér většiny Janáčkových oper.

Dalším zastavením na trase okruhu, kterým provádí průvodkyně Turistického informačního centra, je Chlebodárova vila a Památník Leoše Janáčka. Ve vile sídlila varhanická škola, jejímž ředitelem byl Leoš Janáček. Na zahradě vily byl pro ředitele postaven domeček, Janáček se tam nastěhoval v roce 1910. V Památníku lze vedle výstav vidět i zachovanou původní pracovnu Leoše Janáčka, včetně jeho klavíru značky Ehrbar, který dostal jako svatební dar a u kterého zkomponoval snad všechna svá díla.

Putování Po stopách Leoše Janáčka končí u jeho hrobu na Ústředním hřbitovu. Naleznete ho na čestném pohřebišti, hrob je označen náhrobkem, který je dílem E. Miléna a v němž je vytesán úryvek z Janáčkova sboru Potulný šílenec: Se silou uhaslou a tělem svěšeným.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka (bez návštěvy Starého Brna a Ústředního hřbitova) lze s průvodkyněmi Turistického informačního centra projít za 2 hodiny. Vstupenky pro skupiny od 4 osob zakoupíte v informačním centru TICmB v Radnické ulici. Výklad je možné objednat si v anglickém, německém a ruském jazyce.

NyníPísně
Píseň: Madonna Silvestra (2023); Interpret: Klíma Vojtěch, Krajíčková Kateřina - zpěv, Čapek Petr - kytary, baskytara; Album: Klíma Vojtěch, Čapek Petr: Přepište dějiny
20:15Radioreport
20:45Radio Vatikán (slovenské...
21:00Večerní chvály
21:15Živý růženec (světla)
21:45Křesťanské písně
22:00Čtení na pokračování

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony