Anton Otte: Radoval jsem se, až byl vlak skutečně na Západě

30. září 2014 Události Autor: Dana Koutecká

Na německém velvyslanectví v Praze si dnes pamětníci připomínají 25. výročí vycestování uprchlíků z komunistické NDR na Západ. Oslav se účastní i tehdejší
ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher.

Právě 30. září 1989 přijela do Prahy delegace západoněmeckých vyjednavačů, aby čtyřem tisícům utečencům, kteří našli útočiště v prostorách ambasády Spolkové republiky, oznámila, že mají cestu na Západ volnou. Ještě týž večer se zástupy nespokojených občanů NDR, kteří na pražské velvyslanectví přicházeli od léta, vydaly takzvaným vlakem svobody směrem do bavorského Hofu.

„Byl jsem strašně skeptický. Myslel jsem si, že to bude jenom nějaká finta a ještě v posledním okamžiku se něco stane. Teprve až ten vlak byl u nás ve Spolkové republice Německo, pomodlil jsem se: Bože, chválíme Tebe,“ uvedl Mons. Anton Otte, místopředseda sdružení Ackermann-Gemeinde, které se zasazuje o česko-německý dialog. Sám Mons. Otte se narodil v Československu do německé rodiny, v 60. letech odešel do Německa, po sametové revoluci se vrátil do Česka a nyní působí jako probošt vyšehradské kapituly.

Anton Otte patří k hostům dnešní slavnostní recepce k výročí vycestování uprchlíků na německé ambasádě v Praze. Pozvání také dostali šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier a sto padesát někdejších uprchlíků.

„Jsem naplněn díkem a radostí. Také je to pro mě naděje pro ty části světa, kde teď vládne teror. Je to povzbuzení, že má cenu se modlit, že poslední slovo ještě napadlo. Poslední slovo má někdo jiný,“ dodal Mons. Otte.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony